tabriz92banner

میلگرد ساده چیست؟ +‌ کاربرد انواع میلگرد در ساختمان

در این میان نوع ساده، با مشخصات، ویژگی و کاربردهای خاص خود تولید شده و در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. به منظور آشنایی با مشخصات خرید و قیمت فروش میلگرد ساده یا بدون آج با ما در شهر مفتول همراه باشید. میلگرد یکی از پرکاربردترین مقاطع در صنعت ساخت و ساز است که در حالت کلی به دو دسته میلگرد ساده و  آجدار تقسیم‌ می‌شود. از مهمترین مشخصات میلگرد ها، شکل ظاهری آن‌هاست که سبب شده تا انواع میلگرد از نظر مقاومت نیز با هم تفاوت داشته باشند. بنابراین می‌توان میلگردهای ساده و آجدار را بر اساس شکل ظاهری و میزان مقاومت آنها نیز، تقسیم بندی کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده لیست میلگرد ۱۴ میانه، در ادامه همراه ما باشید.

میلگرد آلیاژی یا آرماتور فولادی است که در بتن برای جبران مقاومت کششی پایین آن مورد استفاده قرار می‌گیرد. هر میلی‌متر مربع این محصول 240 مگاپاسکال تنش تسلیم و 360 مگاپاسکال مقاومت مکانیکی دارد؛ همچنین نرخ پلاستیته در این مقطع فولادی ساختمانی پرکاربرد حدود 25 درصد است که رقمی بالا به نظر می‌رسد. منظور از وزن یک شاخه میلگرد ۲۰ ، وزنی است که یک شاخه‌ی ۱۲ متری خواهد داشت. جدول زیر وزن هر شاخه میلگرد ۲۰ را برای تمامی کارخانه‌های تولید کننده‌ی این میلگرد بررسی کرده است.

یکی از پارامترهای مهم در تعیین قیمت میلگرد ساده ، وزن آن می‌باشد . از طریق فرمول زیر می‌توانید وزن میلگرد ساده را در هر اندازه ای حساب کنید. مرحله رافینگ در سه مرحله از قطر شمش ها کاسته و به طول آن ها می‌افزاید. و پس از مرحله رافینگ بدون گذراندن مراحل استندها که برای آجدار کردن میلگرد استفاده می‌شود به مرحله قیچی متراژ جهت برش میلگردهای تولید شده در طول های مشخص می‌روند. میلگردهای تولیدی در زیر گیوتین های بسته بندی طبق استاندارد ISIRI ایران برش داده شده و در مرحله آخر به صورت بندیل بسته بندی می‌شوند. میلگرد 10 ساده، میله‌ فولادی است که برای تقویت و نگه‌داشتن بتن در کشش و خمش سازه‌های ساختمانی استفاده می‌شود.

این محصول به عنوان میلگرد دورپیچ در اعضای سازه ای بتن آرمه یا ساختمان های بتن آرمه مورد استفاده قرار می گیرد که می تواند مقاومت بتن ها را در برابر نیروهای کششی افزایش دهد. در برخی موارد نیز مشاهده می شود که از این نوع میلگرد به عنوان میلگرد حرارتی در ساختمان استفاده می شود که یک اشتباه رایج در ساختمان سازی است. میلگرد از پر مصرف ترین و پر اهمیت ترین مقطع فولادی است که همواره در صنعت و ساخت و ساز کاربرد دارد.

در وبسایت ما می‌توانید قیمت میلگرد ساده را در دسته‌بندی‌های مختلف دائماً رصد کنید، چرا که قیمت این میلگردها در وزن‌های مختلف دائماً به‌روز می‌شوند. همچنین می‌توانید برای دریافت مشاوره و اطمینان بیشتر، از طریق تلفن ۰۲۱۶۲۷۸۶۰ با کارشناسان مجرب ما در پشتیبانی آیین صنعت در تماس باشید. همان‌طور که می‌دانید، مواد اولیه، خصوصیات فیزیکی و ساختاری انواع میلگرد به طور مستقیم در نوع کاربرد آن و به تبع قیمت میلگرد مؤثر است.

استیل گرید ۴۳۰ پر کاربرد ترین استیل مناسب برای استفاده در دکوراسیون داخلی است. فعالیت داشته و با تجربه فراوانی که در طی سال ها حضور در بازار آهن چه بازار فیزیکی و چه بازار آنلاین به دست آورده اند، توانایی ارائه مشاوره به خریداران و مصرف کنندگان مقاطع فولادی را دارند. در این میان جناب آقای سید سعید صمصام شریعت را می توان پدر صنعت فولاد در فضای مجازی دانست. ایشان مدیرعامل شرکت اصفهان آهن آپادانا هستند که اولین مرجع قیمت در بازار آهن ایران بصورت آنلاین را راه اندازی نمودند که در ادامه با سایت ایشان آشنا خواهیم شد. تا کنون افراد متعددی فریب قیمت های درج شده در سایت های اینترنتی فعال در حوزه محصولات فولادی را خورده و سرمایه خود را از دست داده اند. این افراد در اصل فریب نرخ های اعلام شده با تفاوت فاحش نسبت قیمت های بازار را خورده اند.

میلگردهای ساده دارای سطحی صاف در تمام طول خود بوده و به همین سبب ساده نامیده می شود. استاندارد قدیمی روسی مربوط به میلگردها، میلگرد ساده را با نماد A1 معرفی می کند. به طور کلی از آن جایی که استفاده از میلگرد آجدار برای کارهای ساختمانی رایج‌تر است، بنابراین معمولا به مقدار کمی از نوع ساده در ساختمان‌سازی استفاده می‌شود. به طور کلی کاربردهای اصلی این محصول شامل استفاده در صنایع ساخت پیچ و مهره، برخی اتصالات، ساخت ماشین‌های صنعتی و مواردی از این قبیل است. قیمت خرید و فروش میلگرد ساده در مقایسه با میلگرد آجدار بیشتر است.

رده بعدی و آخر میلگردها است که از محصولات سخت به شمار می‌رود و از لحاظ رده مقاومتی به عنوان میلگرد رده S500 شناخته می‌شود. آج‌ها به صورت مرکب نسبت به محور طولی است و این تمایز این میلگرد نسبت به سایر رده‌ها است. مشتریان می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی آهن پیشتاز اقدام به خرید اقلام مورد نیاز خود کنند و کالای خود را در کمترین زمان ممکن در سراسر ایران تحویل بگیرند. میلگرد کویر کاشان این روز ها سهم زیادی از بازار آهن و فولاد کشور را در بر گرفته است شرکت بین المللی سپید فراب کویر کاشان در سال 1379 تاسیس شد. این مجموعه با عنوان کویر کاشان شناخته شده و عمده فعالیت آن در ابتدای تاسیس در زمینه بازرگانی و تجارت بوده است.

در قسمت بعد در مورد نوع ساختار و انواع میلگرد ساده نیز صحبت خواهیم کرد. مقاومت بالای میلگرد فولادی کامل کننده مقاومت فشاری بتن برای ایجاد سازه هایی است که ترکیبی از هر دو نوع مقاومت را برخوردار است. این امر در کاهش خطر شکستگی نقش دارد و به سازه اجازه می دهد تا در مقابل حرکات و نیروهایی که در غیر این صورت ممکن است باعث شکست سازه بتنی شود، مقاومت بهتری از خود نشان دهد.

توجه داشته باشید که میلگرد ۲۰ در هر ۴ استاندارد A1 که میلگرد ساده ۲۰ است و استاندارد A2 و A4 نیز در بازار موجود است. از موارد مصرف این نوع میلگرد نیز می‌توان در صنعت و ساختمان سازی نام برد. در فصل گرما و شروع فعالیت‌های ساختمانی، تقاضا برای میلگرد ساده افزایش یافته و به تبع آن قیمت هم افزاش می‌یابد. از بهترین برند های میلگرد ساده میتوان به ذوب آهن، کاشان، نورد تهران، یزد، ابهر، نطنز اشاره کرد. ترکیب شیمیایی و روش تولید میلگرد پولیش، شباهت زیادی به میلگرد ترانس دارد، با این تفاوت که برای براق شدن و زیبایی ظاهری این نوع از میلگرد ساده، روی آن عملیات پولیش زنی انجام می‌شود. این نوع میلگرد خود در دو نوع تک پولیش و دو پولیش ساخته می‌شود.

میلگرد ساده

میلگرد بر اساس مؤلفه‌های گوناگونی به چندین مدل و نمونه تقسیم می‌شود. این نوع میلگرد ساده، با استفاده از انواع آلیاژهای فولاد ساخته می‌شود و روش تولید آن کمی با میلگرد ساده کربنی متفاوت است. پس از اتمام فرایند نورد گرم، یک مرحله کشش روی آن انجام می‌شود که خواص مکانیکی آن را بهبود می‌بخشد. این نوع میلگرد با نام میلگرد ترانسمیسیون نیز در بازار شناخته می‌شود.

  • پس از سرد شدن مجدداً در فرآیند نورد سرد قرار گرفته تا حجم آن کاهش یافته و مقاومت آن نیز افزایش یابد.
  • از کاربردهای میلگرد ساده در ساختمان سازی میتوان به تقویت بتن اشاره کرد.
  • – قیمت میلگرد ساده از آجدار یا میلگرد موجدار کمتر است در نتیجه برای پروژه‌های عمرانی کوچکتر و با بودجه‌ی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  • میلگرد ساده به دلیل مقدار کم کربن در ترکیبات خود به نسبت میلگردهای آجدار، از خاصیت فرم پذیری بیشتری برخوردار است.

که هر کدام از آنها هم از لحاظ نحوه ساخت، کاربرد و هم از لحاظ قیمت با هم متفاوت هستند. در ساختمان‌سازی و مهندسی عمران، از میلگرد ساده به طور معمول در جهت تقویت بتن در برابر تنش و نیروی کششی استفاده می‌شود. در زبان انگلیسی از نام Rebar برای اشاره به میلگرد استفاده می‌شود که حاصل از ترکیب دو کلمه Reinforcement و Bar به معنی میله‌ی تقویتی می‌باشد.

به منظور استعلام قیمت خرید و فروش میلگرد ساده نیز می‌توانید با کارشناسان آهن 118 در ارتباط باشید. شرکت سهامی ذوب‌آهن اصفهان اولین و بزرگترین کارخانه تولیدکننده فولاد ساختمانی در ایران است. همچنین ذوب‌آهن اصفهان، بزرگترین شرکت فولاد در ایران است که با ظرفیت ۲٫۸ میلیون تن محصول پایانی، انواع مقاطع فولادی ساختمانی و صنعتی را تولید می‌کند. در سال ۱۳۴۴ طبق موافقت‌نامه‌ای که بین ایران و شوروی بسته شد، روس‌ها متعهد شدند درازای صادرات گاز به آن کشور، شرکت ذوب‌آهن اصفهان و ماشین‌سازی اراک را تأسیس کنند. این کارخانه در جنوب غربی استان اصفهان و در شمال مرکز شهرستان لنجان قرار گرفته‌است.

میلگرد روغنی
در ساخت این نوع میلگرد از مواد خام طبق گواهینامه فولاد آلیاژی به صورت روغنی و پولیش‌زده به قطر ۱۰تا۶۰ میلی‌متر و شاخه‌هایی به اندازه ۳ و ۶ متری استفاده می‌کنند. پایه تولید این نوع میلگرد فولاد آلیاژی است که حاصل اضافه کردن فروآلیاژها به فولاد است. فولاد ابتدا با روش‌های مختلف تحت کشش قرار می‌گیرد و پس از رسیدن به طول و ابعاد مد‌نظر، تابگیری شده و پولیش می‌خورد.

همین طور در مواردی چون جوشکاری، خم کاری و آهنگری کاربرد دارند. جهت محاسبه وزن میلگرد ساده، ابتدا باید حجم (Volume) آن را محاسبه کنید. برای محاسبۀ حجم، قطر (Diameter) آرماتور را در طول آن ضرب کنید. طول آن‌ها نیز 12 متر است (بجز میلگردهای با قطر 8 و 10 میلیمتر که با طول 6 متر نیز تولید می‌شوند). اگر بخواهیم نگاهی به مقاومت تسلیم میلگرد ساده داشته باشیم، باید بگوییم که مقاومت تسلیم آن 240 نیوتن بر میلی‌متر مربع است.

میلگرد ترانس روغنی، میلگردهایی کششی با مقاومت بالاست که در تولید آن از میلگرد ساده صنعتی استفاده می‌شود. این سطح صیقلی پس از پایان مراحل نورد، از طریق پولیش زدن تولید و انواع میلگرد ترانس روغنی ایجاد می‌شود. قیمت آن به نسبت دیگر انواع میلگرد، بیشتر است و این به دلیل عملیاتی است که برای صیقلی و براق کردن آن انجام می‌شود. میلگرد ترانس بر اساس میزان صیقلی بودن، به دو دسته میلگرد تک‌پولیش و دوپولیش تقسیم می‌شود. ترکیبات و آلیاژ سازنده انواع میلگرد ترانس بسته به کاربردی که قرار است داشته باشد، متفاوت است. کیفیت و میزان صیقلی بودن که وجه ممتاز و مهم میلگرد ترانس است، بستگی به ساختار و نحوه پولیش‌زنی دارد.

Cole Rasmussen

متخصص ترم بیکن عاشق معمولی قهوه. علاقه مند به مسافرت هاردکور ماون اینترنتی جذاب و ظریف. دانشجو.

تماس با ما