P30-ART

لینک ورود


ارسال موضوع ارسال پاسخ
روستای آقاعلیلو
13/02/07, 03:16 PM
ارسال: #1
روستای آقاعلیلو
موقعیت روستای آقاعلیلو
این روستا یکی ازروستاهای توابع شهرستان هریس می باشد.جزءاز روستاهای بدوستان غربی به حساب می آیند.از تبریز حدودا۶۵کیلومتر فاصله دارد. از شهرستان اهر ۲۵کیلومترفاصله دارد.
همسایگان روستای آقاعلیلو
این روستا از طرف شمال به روستای" چوبانلار" ازطرف جنوب با روستای "قزقاپان"و از طرف شمال شرقی با روستای "گویدرق"و از طرف جنوب شرقی با روستای"ینگجه و از طرف مغرب و جنوب غربی با روستای "شهسوار" همسایه هستند.
پیشینه آموزش در روستای ما
تحقیقاتی که انجام داده ام متوجه شدم در زمان های بسیار دور افراد باسواد در روستای ما وجود داشت .ازجمله مرحوم شمسعلی معروف به ملا شمی که از نیاکانان مابود.(ایشان عموی پدرم بود) اغلب اسناد روستای ما توسط ایشان نوشته شده است نمونه دست خط ایشان را وبلاک خواهم کذاشت.مرحوم عای رضایی و محمدالماسی ....هنوز پیدانکردم آنها در کجا درس خوانده اند. اولین بار در منزل مرحوم نقدعلی رضایی در یک اتاق بصورت مکتب خانه دایر شده فرد بنام میرزا قاسم بعنوان مکتب دار یا معلم روستای بود.هنوز در ماه صفر و محرم و رمضان برای شادی روح میرزا قاسم صلواتی می فرستند.شاگردان ایشان همیشه به خوبی از آن یاد میکنند . همیشه صلواتی نثار روح ایشان می کنند.در متکب خانه جوانان روستا قرآن ونصاب گلستانمی خوانند.مرحوم مادر نقل می کرد میرزا قاسم بصورت نوبتی هر روز مهمان یکی از شاگردان بود .به این ترتیب که فرزند هرکسی به مکتب می رفت مخارج میرزا را مثلا شام نهار صبحانه حتی هیزم مکتب خانه تامین می کرد.می گویند به میرزا خیلی احترام میگذاشتند مثلا روزی که مهمان بود مرغ یا بوقلمون ...وآرد گندم وغذای لذیذ آماده می کرده اند.
عمویم پرسیدیم مرحوم پدرت کجا درس خوانده عمو جواب داد روستای همجوار شهسوار درس خوانده
سپس به مرحوم علی رضایی و محمد الماسی را مرحوم پدرم (ملا شمی ) تعلیم دادهاست
محصولات کشاورزی روستای ما
1- گندم 2- جو 3- عدس 4- نخود 5- بزرک (زیره ) 6- یونجه 7- شنبله ی حیوانی 9- هویج
10- چغندر قند 11- گندم بهاری (یازدق) 12- کاودانه (کروشنه) 13- محصولات جالیزی فقط برای مصارف خانوار 14- ...
در مورد یونجه: درو یا چین دوم یونجه را " پشادورا " می گویند وچین دوم ینجه " بردورا می گویند.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:1