P30-ART

لینک ورود


ارسال موضوع ارسال پاسخ
روستای زرین قبا
13/02/13, 10:24 AM
ارسال: #1
روستای زرین قبا
از لحاظ موقعيت جغرافيايي روستاي زرين قبا متعلق به دهستان عباس آباد است كه وابسته به بخش تيكمه‌داش شهرستان بستان‌آباد استان آذربايجان شرقي مي باشد. اين روستا در شمالغربي شهرستان ميانه و در شرق بستان‌آباد واقع شده و راه زميني آن از روستاي قره‌چمن و در تقاطع شهرستان هشترود مي باشد. روستاي زرين قبا بر قسمت جنوبي رشته كوههاي بزقوش بنا شده و از مراتع و زمينهاي دامنه آن بهره مي‌برد در شرق زرين‌قبا روستايي بنام ملاحاجي واقع شده كه زرين‌قبا را از اين طريق به روستاهاي قوشچي و قارقا از شهرستان سراب متصل مي سازد. همسايه جنوبي زرين‌قبا روستاهاي قرقشه و ازومچي است كه در واقع مسير دسترسي به اين روستاي بكر نيز گذر از اين روستاهاست. در غرب زرين‌قبا روستاي گلوجه و قيش‌قورشاق واقع شده و همسايه جنوب غربي آن را روستاي خشكناب پوشش مي‌دهد كه در واقع زادگاه شهريار شعر و ادب آذربايجان، محمد حسين بهجت تبريزي بوده و كوههاي حيدربابا را در خود جاي داده است.
آب و هواي روستاي زرين‌قبا بيشتر از رشته‌كوههاي بزقوش متاثر شده و در موارد بارندگي شديد سيلابهاي تشكيل شده از اين كوهها كه در اصطلاح محلي ساري داغ گفته مي‌شود از رودخانه و دره‌هاي اين روستا جريان مي‌يابند. در سالهاي اخير سازمان جهاد كشاورزي آذربايجان شرقي اقدام به ساخت سدي در دره‌ بالاي روستا بنام بند نموده كه در مواقع بارندگي آب در پشت آن ذخيره شده و آب مورد نياز در مواقع ديگر را تامين مي كند.
روستاي زرين‌قبا بر اساس اطلاعات اخذ شده از نرم افزار Google Earth در ارتفاع ۱۹۱۹ متري از سطح دريا قرار گرفته و در ۳۷ درجه و ۴۳ دقيقه و ۲۰/۹ ثانيه شمالي و ۴۷ درجه و ۱۲ دقيقه و ۴۶/۸ ثانيه شرقي واقع شده است.

موقعيت روستاي زرين‌قبا بلحاظ تقسيمات كشوري
در گذشته امور كشوري روستاي زرين‌قبا وابسته به بخش تركمان‌چاي شهرستان ميانه بود كه بدون شك عهدنامه تركمانچاي در ذهن هر شنونده‌اي تثبيت شده و بيانگر روزگار نچندان خوشايند و حتي ننگين تاريخ ايران است. با توجه به اينكه تجديد نظراتي در سالهاي بعد در تقسيمات كشوري صورت گرفت. اكنون امور اداري اين روستا به شهرستان بستان‌آباد واگذار شده كه بخش تيكمه‌داش اين شهرستان نقش بسزايي در انجام امورات مردم اين روستا بعهده دارد. مردم كشاورز و دامدار اين ديار براي پيگيري امورات سجلّي به شهرستان بستان‌آباد مراجعه كرده و سوابق سالهاي قبل خود را كه در بخش تركمان‌چاي نگهداري مي‌شد اكنون در اين شهرستان مي‌يابند.
تاريخچه تاسيس و سكونت در زرين‌قبا
در كشور ما پيدا كردن تاريخ دقيق تاسيس شهرهاي بزرگ نيز مشكل و در بسياري موارد نيز غيرممكن است. اكنون اگر با اين شرايط به دنبال دوران تاسيس روستاهاي سنتي و كوچكي باشيم ديگر كلاهمام پس معركه است. با توجه به شرايط موجود و آثار تاريخي و باستاني و گورستانهاي قديمي موجود در گوشه و كنار روستا نمي توان تاريخ دقيقي براي تاسيس آن مشخص نمود ولي آنچه آشكار است اين است كه همانند بسياري از شهرها و روستاهاي كشور، زرين‌قبا نيز دستخوش ناملايمتي‌ها و ناسازگاريها به همراه بلاهاي طبيعي شده تا اينكه به شكل و شرايط فعلي درآمده است. وجود اشياي عتيقه و گورستانهاي باستاني كه اشياي گرانقيمت را به همراه مرده‌ها دفن مي‌كردند مويد اين موضوع است كه اين روستا قدمتي باستاني داشته و شايد هم به قبل از ظهور اسلام برگردد ولي اين حفها ادعا و نظريه‌اي بيش نبوده و مستلزم بكارگيري نظرات باستانشناسان براي تعيين هويت و تاسيس روستا مي‌باشد. در حال حاضر اقداماتي براي كشف سابقه تاريخي در حال انجام است كه به محض استحصال نتيجه كتابت خواهد شد.
علامه دهخدا در لغت نامه ارزشمند خويش درباره زرين‌قبا چنين آورده است:
زرين‌قبا دهي از دهستان بروانان است که در بخش ترکمان شهرستان ميانه و 22 هزار گزي شمال باختري ترکمان واقع است و 935 تن سکنه دارد.
كه بيانگر رونق روستا نشيني بوده كه در حال حاضر سكنه آن به نصف اين تعداد رسيده است.
مشاهده‌ی وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال موضوع ارسال پاسخ


پرش به انجمن:1